Kararlı Olmak…

Atalarımız boşuna söylememişler; EN KÖTÜ KARAR KARARSIZLIKTAN İYİDİR, diye; İngilizce kursuna giderken tuttuğum notları koymak üzere bir klasörüm vardı, onun üzerine büyük düşünürlerin sözlerini yazardım. O günlerden aklımda kalan bir söz KARARSIZLIK FELAKETTİR Decart Söylemiş. Nasıl bir felaket olabilir ki diye düşünebilirsiniz.
Açıklayayım; eğer bir konuda karar vermeniz gerekiyorsa bu düşünce tüm gün olmazsa bile zihninizin büyük bir bölümünü büyük bir zaman aralığında meşgul eder. Bunun ne sakıncası olabilir ki diyenler için yazıyorum; zihin bir şey ile meşgul iken diğer işe konsantre olamazsınız bu bir, konsantre olamadığınız işte başarılı olamazsınız bu iki, o anda yaşanan bir çok şeyi kaçırırsınız bu da üç Bunun yanı sıra zihin dolu ise uyur gezer bir halde yaşarsınız. Ayrıca zihin gelgitleri yaşarken enerjin düşük olur. Bu da işin başka bir yanı, enerjin düşük olursa ne olur sağlıklı bir birey olamazsın yani hasta olursun! Neden mi çünkü hastalıkların birçok sebebi zihinden kaynaklanır. Bunu Louise L.Hay Hastalıkların zihinsel sebepleri kitabında yazıyor. Kitapta birçok hastalığın isimleri yanında zihnin hangi düşüncesinden kaynaklanarak oluşturduğu rahatsızlıkları ayrıntılı olarak anlatıyor. Konumuzla ilgili olarak da şu hastalıklardan bahsediyor. Kalça rahatsızlıkları, piyore, Diş rahatsızlıkları gibi birçok hastalık kararsız insanların bedenlerinde oluşturdukları rahatsızlıklardır. Kararsızlık ile ilgili bir başka sonuçta ve de en önemlisi kararsız olursan başkalarının fikirleri senin kararın olmaya başlar. Neden mi çünkü senin verilmiş kararın yok. O zamanda başkalarının hayatını yaşamaya başlarsın. O zaman ne olur? Kendi hayatın olmaz… Bu buna benzer birçok şey için karar önemlidir. Kısacası yaşadığınız hayatın mimarı olabilmeniz için karar önemlidir…
Tamam, buraya kadar kararlı olmanın güzelliklerinden bahsettik; yalnız bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim; Acele ve düşünülmeden; bunun sonucunda da yanlış verilen kararlardan bahsetmiyorum. Benim anlatmak istediğim araştırıp doğru bulduğun yolda ilerlemek için kararlı ve azimli olmak.
Sözlerime babamın her daim tekrar ettiği bir vecize ile son veriyorum ve onunla gurur duyuyorum…
BİR NOKTAYI MUHKEM TUT ONA FİKRİNİ RAPT ET, AZMİNLE SEBAT EYLE ÇALIŞ NEFSİNİ ZAPTET.

Nefes ve Yaşam Koçu

Sema Özlem Atahan