Neden hasta oluruz ?

Neden hasta oluruz ?
Neden hasta oluruz ?

Neden hasta oluruz ?

Bedenimizin ve ruhumunuzun ihtiyaçları vardır . Bedenimiz ;düzenli uyku , düzenli ve sağlıklı beslenme ve egzersiz ile kendini ayakta tutabilir. Birde ruhumuzun ihtiyaçları vardır . Sevgi , şefkat, huzur , neşe , kendini güvende hissetmek gibi ..

Yeterince sevgi alamamış bir ruha sahip olan birey ; sürekli sevgi talep eden,  kendini ihmal eden , onaylanma adına birçok fedakarlıkta bulunan ve karşılık göremedikçe içten içe öfkelenen bir birey olabilir. İçsel öfke çoğalır ise dıştan sakin gibi görünen her şeye katlanan rolü oynayan bireyin kanser hastalığına yakalanma riski diğer insanlardan daha kuvvetlidir. İnsan bedenine en çok zarar veren şey yaşadığımız veya  eksikliğini hissettiğimiz duygulardır.  Bunlar kin tutmak , öfke duymak , ihmal edildiğini hissetmek , sevilmediğini hissetmek gibi…

Peki bu duygular veya eksikliklerin ana kaynağı nedir ? 

Anne ve babamızla doğduğumuz andan kimilerine göre yedi yaş kimilerine göre ise ondört yaşımiza kadar yaşadığımız deneyimler. Anne ve baba dolu zamanı çocukları  ile  geçirerek  sevgi ve özgüven çerçevesinde sevgi ,şefkat ,güven duygularını  hissettirebiliyorlarsa ve iyi bir model olabiliyorsa hayatta pozitif düşünce , hayattan haz alma , neşeli olabilme adına çocuklarına . Yetişkinlik yolunda çocuğun geçmişine sağlık bir temel atılmış oluyor.

Temeli sağlam bir yapıyı yıkmak öyle kolay değildir.  Tabi ki yaşam içinde acılarda var . Sağlam temeli olan birey onları kısa sürede atlatmanın yolunu da bulur. 

Şu an çevredeki insanların çoğu yaptığı şeylerden zevk almayan hatta hiç birşey yapmak istemeyen bireylere dolu.

Neden mi ? Doğal yaşamı tamamen unutmuş ruhumuz var da ondan..

Bana göre nsanlarla iletişimi unutturan çağımız sanal alış veriş , sanal sohbet , sanal aşk her şey sanal olunca yaşamın içinde olmak ağır geliyor bireye ..

Çocuklarımız bir yarışın içinde sınav hazırlığı için okul , etüt , özel hoca derken neleri kaçırıyorlar hiç düşündünüz mü ? Sevgili anne ve babalar sizler böyle mi büyüdünüz?  Sokaktan eve geçmezdik diye övündüğünüz geçmişiniz varken neden çocuğunuza hak ettiği ilgiyi , sevgiyi göstermiyorsunuz hiç sordunuz mu kendinize ? Şunları duyar  gibiyim bizimle vakit geçirmek istemiyorlar bu kimin gerçeği ? sen kendin ile vakit geçirmege gönlün enerjin yok iken çocuk onu da hisseder sevgili anne ve babalar . Sistem onu gerektiriyor demek de şu anki gerçeğiniz. Sistemin kurbanı olmak size veya çocuğunuza görünürde başarı kazandırıyor olabilir . Peki bu başarı ruhunuzu mutlu ediliyor mu ? 

İşte tam da şu anda farkında olabilirsek kaybettiğimiz zamanın ve gelecek için ise hala bir umut kapısı açtı ise sana bu okudukların lütfen şimdi sarıl o içindeki çocuğa ve bir söz ver ona seni görüyorum. Seni seviyorum  ve seni mutlu etmenin yolunu biliyorum…ve sonra o geleceğin mimarı olan çocuğuna önce mutlu olmayı öğret hayattan haz almayı öğret çünkü mutlu insanın herseyi yapacak gücü vardır .

Sena Özlem Atahan

Sağlıklı Yaşam Koçu